Takumi Asano mówi, że może podjąć kroki prawne przeciwko walidatorom sieci Cosmos, chyba że skonfiskowane środki zostaną zwrócone jego inwestorom.

Adrian Chrzanowski - 02 / maja / 22 641 Społeczność Juno Blockchain oficjalnie głosuje za unieważnieniem tokenów wielorybów

W decyzji, która ma brzemienne w skutkach konsekwencje dla zdecentralizowanego zarządzania, społeczność blockchain Juno oficjalnie głosowała za skonfiskowaniem tokenów o wartości milionów dolarów z portfela jednego użytkownika.

Szeroko omawiana propozycja zarządzania w marcu zyskała wiele głosów społeczności Juno, aby opróżnić portfel użytkownika, ale ten głos w zasadzie sprowadzał się do sondy – sposobu na zmierzenie nastrojów społeczności bez dotykania jakichkolwiek funduszy. W tym tygodniu nowe głosowanie oficjalnie unieważniło tokeny użytkownika.
Wspomniany posiadacz JUNO – nazwany „wielorybem” ze względu na ogromną liczbę tokenów – został oskarżony o zagranie w zrzutu JUNO, aby odebrać więcej tokenów niż jego prawowita przydział. Ten posiadacz, który ujawnił się jako 24-letni Japończyk o imieniu Takumi Asano, powiedział, że fundusze należały do społeczności osób, które z nim inwestują.
Odkąd pierwotna „Proposal 16” przeszła w marcu, dramat w ekosystemie Juno tylko się nasilił. W ciągu kilku krótkich tygodni inteligentny atak kontraktowy niewiadomego pochodzenia spowodował wyłączenie blockchaina Juno na kilka dni, cena tokena JUNO spadła o ponad 60%, a Asano wielokrotnie apelował do społeczności, aby powstrzymała się od unieważnienia jego tokenów.
W tym, co wydawało się być ostatnią próbą ratowania swoich funduszy, Asano stwierdził w środowym tweecie, że niektórzy z wiodących programistów Juno potajemnie sprzedawali duże ilości tokenów JUNO pod nosem społeczności. Według Asano to właśnie te wyprzedaże doprowadziły do gwałtownego spadku cen JUNO – co oznacza, że to ci programiści, a nie Asano, byli prawdziwym zagrożeniem dla społeczności Juno.
Niezależnie od prawdziwości twierdzeń Asano, wydają się one głuchymi uszami. Juno Proposal 20 przeszło w piątek z ponad 72% głosami, aby unieważnić wszystkie oprócz 50 000 tokenów JUNO Asano.
W wyniku jego uchwalenia propozycja automatycznie zaktualizuje blockchain Juno, aby przenieść wycofane środki do inteligentnego kontraktu kontrolowanego przez społeczność. Stąd społeczność Juno będzie mogła głosować, co dalej z tokenami.
Po głosowaniu, które odbyło się w piątek, Asano wyjaśnił CoinDesk, że może rozważyć podjęcie kroków prawnych, w zależności od tego, co społeczność zdecyduje się zrobić dalej.
„Jeśli ta blokada opiera się na założeniu, że majątek zostanie zwrócony naszym klientom, nie zamierzamy podejmować żadnych działań prawnych” – napisał. „Z drugiej strony, jeśli opiera się to na założeniu [p]palenia lub trwałego zamka, rozważamy podjęcie kroków prawnych przeciwko każdemu walidatorowi”.

Rekwizyt 20 w kontekście

Juno nie jest pierwszą i nie będzie ostatnią społecznością blockchain, która musi podjąć decyzję o odwołaniu rzekomo nieuczciwie zdobytych zysków użytkownika. Jest to jednak pierwszy znaczący przypadek podjęcia takiej decyzji w głosowaniu społeczności.
Najbardziej głośny przypadek działania blockchaina działającego w celu rozrzedzenia środków pojedynczego użytkownika miał miejsce w 2016 r. w wyniku ataku The DAO na Ethereum, w którym haker uciekł z około 5% tokenem natywnego etheru (ETH) sieci. Ethereum słynie z tego, że zdecydowało się na wykonanie „hard forka” swojego blockchaina – zasadniczo rozkręcenie nowego łańcucha, w którym exploit nigdy nie miał miejsca, i pozostawienie starego łańcucha w rękach małej grupy zagorzałych zwolenników. (Ten łańcuch jest znany jako Ethereum Classic.)
Podczas gdy hack DAO miał pewne podobieństwa ze zrzutem Juno, społeczność Ethereum nie głosowała bezpośrednio za odebraniem środków hakerowi. Wybór rozwidlenia został dokonany przez głównych programistów Ethereum i pozostawili szerszą społeczność decyzję, czy chcą nadal korzystać ze starego łańcucha.
Intencje wieloryba Juno nie były tak jasne, jak intencje atakującego The DAO. Asano nie „wykorzystywał” aktywnie inteligentnego kontraktu. Zamiast tego – prawdopodobnie przez przypadek – ustrukturyzował swoje zasoby na innym blockchainie w sposób, który przyniósł mu nieproporcjonalne korzyści podczas zrzutu JUNO.

„Kosmos”

Juno jest częścią Cosmos, ekosystemu łańcuchów bloków, które są zaprojektowane do współdziałania, co oznacza, że mogą łatwo komunikować się i rozpoznawać niektóre z tych samych zasobów w łańcuchu. W lutym, kilka miesięcy po wprowadzeniu łańcucha bloków Juno, jego twórcy zastosowali znaną taktykę – zrzut lub rozdanie natywnego tokena Juno – aby przyciągnąć użytkowników z szerszej społeczności Cosmos.
Jako kryterium kwalifikacyjne, „stakedrop” Juno, jak nazwano ten airdrop, nagradzał tokeny JUNO 1:1 za tokeny ATOM „postawione” na blockchainie Cosmos Hub – tym, który służy jako zarządca ogólnego rozwoju ekosystemu Cosmos. Staking tokenów oznacza wypożyczanie ich w celu zabezpieczenia sieci. W Juno i Cosmos Hub, obstawianie daje również użytkownikom prawo do głosowania nad propozycjami zarządzania protokołem.
Architekci stojący za airdropem Juno ustalili limit 50 000 JUNO dla każdego indywidualnego portfela. Czapka miała zapewnić, że nikt tego nie zrobi


Dla Twojego bezpieczeństwa stworzyliśmy czarną listę brokerów..


Komentarze (0)
Społeczność Juno Blockchain oficjalnie głosuje za unieważnieniem tokenów wielorybów

Zrozumienie ryzyka w inwestycjach

Inwestowanie w aktywa rynku finansowego naraża Cię na szereg ryzyk. Mówimy o parze zwrot/ryzyko, ponieważ są one ze sobą nierozerwalnie związane.

25 / 04 / 23
Społeczność Juno Blockchain oficjalnie głosuje za unieważnieniem tokenów wielorybów

Jak innowacje w branży spożywczej generują duże zyski

Przegląd niektórych wielkich innowacji Quebecu w ekologicznej żywności i gotowaniu. Skupmy się nie na trendach, ale na wynikach badań i rozwoju, które obecnie można znaleźć na półkach sklepów spożywczych.

09 / 02 / 23
Społeczność Juno Blockchain oficjalnie głosuje za unieważnieniem tokenów wielorybów

Zarządzanie projektami: definicja, funkcjonowanie i przydatność

Zarządzanie projektami to pierwsza rzecz, którą musi wiedzieć każdy kierownik projektu, aby z powodzeniem realizować projekt. Przecież dzięki opanowaniu tego, czym jest zarządzanie projektami, można zaplanować odpowiednie działania we właściwym czasie.

24 / 01 / 23
Społeczność Juno Blockchain oficjalnie głosuje za unieważnieniem tokenów wielorybów

Rynek akcji: jakie informacje należy ignorować?

Patrząc na giełdę z perspektywy inwestora, łatwo zauważyć, że każda nowa informacja na rynku powoduje duży szum. Czasami jest tyle szumu, że trudno uchwycić istotę.

23 / 12 / 22
Społeczność Juno Blockchain oficjalnie głosuje za unieważnieniem tokenów wielorybów

Akcje Alphabet mogą nabrać tempa w najbliższych tygodniach

Akcje Alphabet (GOOGLE) nie uniknęły gwałtownego wzrostu niechęci do ryzyka w pierwszej połowie czerwca, spowodowanego obawami przed recesją. Akcje spadły o ponad 10%, aby powrócić do najniższego poziomu z poprzedniego miesiąca-do około 2050 USD.

21 / 07 / 22
Społeczność Juno Blockchain oficjalnie głosuje za unieważnieniem tokenów wielorybów

Euro Dolar Deflaguje i spada poniżej 1,0300

Gwałtowne przyspieszenie w dół dla dolara euro, osiągając kluczowe wsparcie 1,0300 po gwałtownym wzroście popytu na dolary amerykańskie po zmianie nastrojów na ryzyko.

08 / 07 / 22