Zrozumienie ryzyka w inwestycjach
Adrian Chrzanowski - 25 / kwietnia / 23 31
Inwestowanie w aktywa rynku finansowego naraża Cię na szereg ryzyk. Mówimy o parze zwrot/ryzyko, ponieważ są one ze sobą nierozerwalnie związane. Zasadniczo aktywa finansowe, które mogą przynieść wyższe zyski, są również bardziej ryzykowne.
Podczas gdy zwroty są łatwe do zrozumienia, ryzyko może być wielorakie, a niektóre z nich nieoczekiwane.
Ryzyko jest zwykle związane ze zmiennością inwestycji. Zmienność odnosi się do wielkości zmian w cenie aktywów mierzonej przez jej odchylenie standardowe. Jednak zmienność nie jest jedynym czynnikiem ryzyka, który należy wziąć pod uwagę.
Istnieją specyficzne ryzyka dla każdego składnika aktywów finansowych. Oto bardziej ogólna typologia wszystkich istniejących globalnych ryzyk:
Ryzyko utraty kapitału: gdy część zainwestowanego kapitału zostaje utracona. Większość istniejących ryzyk może prowadzić do utraty kapitału.
Ryzyko rynkowe: niekorzystne trendy rynkowe, które mogą prowadzić do utraty kapitału.
Ryzyko walutowe: Jeśli inwestujesz w aktywa początkowo notowane w walucie innej niż Twoja własna, jesteś narażony na zmiany cen pomiędzy walutami. Na przykład, jeśli inwestujesz w amerykański indeks akcji i na co dzień posługujesz się euro, jesteś narażony na ryzyko walutowe euro/dolara.
Ryzyko dźwigni: Występuje wtedy, gdy potencjalna strata może być większa niż zainwestowany kapitał. Dotyczy to produktów lewarowanych i niektórych instrumentów pochodnych, które zwiększają zyski i straty. Jednak w przypadku lewarowanych trackerów potencjalne straty nie mogą przekroczyć zainwestowanego kapitału (nawet w przypadku wzrostu zmienności).
Ryzyko płynności: gdy nie można sprzedać/kupić aktywów po pożądanej cenie lub w pożądanym czasie. Ryzyko to praktycznie nie występuje w przypadku transakcji z udziałem głównych UCI lub o dużej kapitalizacji, ale istnieje na niektórych mniej płynnych rynkach, takich jak rynek małych spółek.
Ryzyko niewykonania zobowiązania (lub ryzyko kredytowe): gdy emitent dłużnego papieru wartościowego nie jest w stanie spłacić kapitału lub zapłacić oczekiwanych odsetek. Jest to zazwyczaj ryzyko związane z obligacjami i bonami skarbowymi.
Ryzyko kontrahenta: niepowodzenie kupującego lub sprzedającego w momencie zawierania transakcji, w momencie płatności lub dostawy. Ryzyko to nie jest zbyt wysokie na rynkach regulowanych, gdzie istnieje izba rozliczeniowa, która pełni rolę kontrahenta, a więc gwarantuje płatność i dostawę zleceń. Z drugiej strony, ryzyko to jest bardzo realne na rynkach pozagiełdowych, które niekoniecznie posiadają izbę rozliczeniową.
Ryzyko inflacji: gdy zysk z aktywów lub inwestycji jest niższy od obserwowanej stopy inflacji, co prowadzi do utraty wartości zainwestowanych aktywów. Ten rodzaj ryzyka występuje w przypadku kont oszczędnościowych i funduszy w euro. Od czasu do czasu, w okresach wysokiej inflacji, akcje i obligacje mogą również nie generować dodatnich zysków netto po uwzględnieniu inflacji.
Ryzyko stopy procentowej: nagła zmiana stóp procentowych może wpłynąć na niektóre aktywa, zwłaszcza obligacje, które są wrażliwe na zmiany stóp procentowych.
Ryzyko operacyjne: prawdopodobnie to, o którym myślimy najmniej, odnosi się do wszelkiego ryzyka związanego z systemami, ludźmi i zdarzeniami zewnętrznymi. Na przykład, jeśli nie możesz połączyć się ze swoim brokerem, aby złożyć zlecenie (z powodu problemu z połączeniem lub błędu komputerowego, który wpływa na brokera).
Jeśli pewne aktywa mają pewne ryzyko, dotyczy to również pewnych rynków:
- Rynki wschodzące są mniej uregulowane, bardziej zmienne i często mniej płynne niż rynki rozwinięte.
- Rynki towarowe są narażone na czynniki klimatyczne i geopolityczne oprócz tradycyjnych ryzyk, takich jak ryzyko rynkowe.
Pewne zachowania inwestorów mogą również stwarzać dodatkowe ryzyko: na przykład zbyt mała dywersyfikacja może nasilić istniejące ryzyko (utrata kapitału, ryzyko kredytowe, ryzyko płynności itp.) i zwiększyć zmienność pomimo zwrotów.
Aktywa finansowe mogą być klasyfikowane według poziomu ryzyka, od najniższego do najwyższego:
- Inwestycje z zabezpieczeniem kapitału.
- Inwestycje o niskim ryzyku (wysokie prawdopodobieństwo zwrotu zainwestowanego kapitału): fundusze rynku pieniężnego.
- Inwestycje o średnim/wysokim ryzyku (możliwość utraty całego zainwestowanego kapitału): akcje/fundusze akcyjne, obligacje.
- Inwestycje o bardzo wysokim ryzyku (możliwość utraty więcej niż zainwestowanego kapitału): Instrumenty pochodne i inne instrumenty lewarowane.
Fundusze inwestycyjne (FCP, SICAV) muszą w swoim KIID (dokumencie zawierającym kluczowe informacje dla inwestorów) przedstawić swój profil ryzyka i zwrotu w skali od 1 do 7:
- Poziom 1 reprezentuje najniższy poziom ryzyka i potencjalnego zwrotu.
- Poziom 7 reprezentuje najwyższy poziom ryzyka i potencjalnego zwrotu.
Wniosek
Świat giełdy i rynków finansowych może wydawać się zarówno prosty w swoich zasadach (inwestowanie w aktywa, aby rozwijać swój majątek), ale skomplikowany do zrozumienia w praktyce (różne aktywa, ryzyko, pasywne/aktywne inwestycje, zlecenia giełdowe...).
Przemyślenie strategii inwestycyjnej wymaga określenia precyzyjnych celów, które mają być osiągnięte w danym okresie, a także oceny tolerancji ryzyka (która może się zmieniać w czasie), aby mieć portfel dostosowany do potrzeb, który w pełni odpowiada profilowi inwestora.
Dla Twojego bezpieczeństwa stworzyliśmy czarną listę brokerów..