Inwestycje w metale szlachetne-wszystko na ten temat
Adrian Chrzanowski - 16 / March / 22 516
Od tysięcy lat metale szlachetne uważane są za prawdziwy skarb i nośnik wartości. Dotyczy to zwłaszcza metali takich jak złoto i srebro. Ze względu na swoją rzadkość metale szlachetne są zbyt drogie, aby mogły być używane jako nowoczesne waluty, ale różne inwestycje w metale szlachetne są bardzo popularne wśród inwestorów i służą do zabezpieczania się przed inflacją i spadkiem koniunktury.
Czym są metale szlachetne?
Metale szlachetne to pierwiastki chemiczne z grupy metali, które są rzadkie w przyrodzie i znane ze swoich właściwości katalitycznych oraz zdolności do ułatwiania i kontrolowania szybkości reakcji chemicznych. Metale te są odporne na korozję i utlenianie oraz mają dużą wartość ekonomiczną.
Historycznie metale szlachetne były używane jako środek płatniczy, ale obecnie są postrzegane bardziej jako środki inwestycyjne lub surowce dla przemysłu.
Historia terminu „metal szlachetny” sięga co najmniej końca XIV wieku i może mieć nieco inne znaczenie w różnych dziedzinach i zastosowaniach.
Przed publikacją pierwszego ogólnie przyjętego układu okresowego pierwiastków Mendelejewa w 1869 r. William Odling opublikował w 1864 r. tabelę, w której „metale szlachetne” rod, ruten, pallad i platyna, iryd i ósma były zgrupowane razem i były zbliżone do srebra i złota.
Jakie są rodzaje metali szlachetnych?
De facto wymieniliśmy różne rodzaje metali szlachetnych, ale spójrzmy bardziej szczegółowo:
- Złoto
- Srebrny
- Członkowie grupy platynowców - ruten, rod, pallad, osm, iryd i platyna
Aluminium było kiedyś uważane za metal szlachetny, chociaż w rzeczywistości jest jednym z najczęstszych pierwiastków chemicznych na Ziemi. Wynikało to z jego wysokich kosztów w przeszłości ze względu na trudny sposób wydobycia.
Wykorzystanie metali szlachetnych
Oprócz tego, że są walutą, metale szlachetne mają wiele różnych zastosowań. Oto niektóre z bardziej powszechnych nowoczesnych zastosowań metali szlachetnych:
- Biżuteria - złoto, srebro, platyna, pallad.
- Elektronika - złoto, srebro, platyna, ruten
- Medycyna - złoto, srebro, platyna, iryd
- Energia słoneczna i jądrowa - srebro
- Zdjęcie - Srebro
- Przemysł motoryzacyjny - platyna, pallad, rod, ruten, osm
- Przemysł naftowy - platyna, osm
Poważny popyt przemysłowy i inwestycyjny na metale szlachetne sprawia, że są one bardzo interesujące dla znacznej części inwestorów na całym świecie.
Dlaczego i jak inwestować w metale szlachetne?
Wiesz już, że metale szlachetne mają wiele różnych zastosowań. Ale ten fakt może jeszcze nie przekonał Cię do inwestowania w metale szlachetne.
Zobaczmy, jakie dodatkowe korzyści można uzyskać, inwestując w metale szlachetne:
- Ochrona kapitału przed inflacją. Jest to szczególnie widoczne w czasach, gdy w wielu częściach świata stopy procentowe są zerowe lub ujemne, a banki centralne i rządy zwiększają podaż pieniądza poprzez swoje programy stymulacyjne.
- Globalne banki centralne mogą kupować bezprecedensowe ilości złota i nie tylko. W każdym z ostatnich 10 lat (2010-2020) banki centralne były nabywcami netto. Popyt ze strony dużych graczy, takich jak banki centralne, z pewnością może wesprzeć cenę.
- Zabezpieczenie przed wieloma zagrożeniami gospodarczymi i politycznymi, takimi jak załamanie gospodarcze, konflikty wojskowe i handlowe, klęski żywiołowe, globalna pandemia itp.
- Szanse na zyski kapitałowe, gdy cena metali szlachetnych, w które zainwestowałeś, wzrośnie.
- Możliwość dywersyfikacji portfela aktywów, takich jak akcje, obligacje, depozyty bankowe i tak dalej. Ze względu na odwrotną korelację z tymi aktywami lub jej brak
- Wysoka płynność, co oznacza, że możesz szybko i łatwo kupić/sprzedać swoje inwestycje po niskiej cenie (jest to ważne głównie w przypadku inwestycji online w metale szlachetne).
Citigroup Inc. prognozuje, że oficjalny popyt sektora wzrośnie do około 450 ton po spadku do 375 ton w tym roku, najniższego od dekady. HSBC Securities (USA) Inc. spodziewa się niewielkiego wzrostu do 400 ton z około 390 ton w 2020 roku.
Chociaż prognozy są dalekie od niemal rekordowych zakupów przekraczających 600 ton rocznie w 2018 i 2019 roku, zwiększona aktywność banku centralnego może pchnąć cenę złota w górę.
Inwestycje w metale szlachetne i związane z nimi ryzyko
Podobnie jak w przypadku inwestowania w inne aktywa lub rynek, inwestowanie w metale szlachetne zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem. Nawet złoto, często określane jako „odporne na recesję”, może być lotne, tym bardziej w przypadku srebra i innych metali szlachetnych.
Oto główne zagrożenia związane z inwestowaniem w metale szlachetne:
- Okresy dużej zmienności cen
- Niestabilność polityczna w regionach wydobywania metali szlachetnych
- Zmniejszone zapotrzebowanie na niektóre metale szlachetne ze względu na ich wymianę np. przez inne.
- Spowolnienie w branżach odpowiedzialnych za największy popyt na metal szlachetny
- Nowe zasady (eliminacja starych) dla środowiska
Oczywiście, przy odpowiedniej strategii inwestowania w metale szlachetne oraz solidnym zarządzaniu finansami i ryzykiem, ryzyko to można złagodzić i aktywnie nim zarządzać.
Od czego zależy cena metali szlachetnych?
Ceny metali szlachetnych są ważne nie tylko dla producentów i odbiorców końcowych. Od dawna są używane jako narzędzie do śledzenia warunków ekonomicznych i rynkowych. Ale od czego zależą, zobaczymy w następujących wierszach:
- Podaż i popyt oraz oczekiwania podaży i popytu w przyszłości. Wyższy popyt i oczekiwania na wzrost popytu w przyszłości będą prowadzić do wzrostu cen metali i na odwrót.
- Cena w dolarach amerykańskich. Ponieważ handel metalami szlachetnymi odbywa się w dolarach amerykańskich, słabość dolara może prowadzić do wzrostu wartości metali szlachetnych, a silny dolar może wpływać na ceny metali szlachetnych.
- Stopy procentowe i polityka pieniężna. Im niższe stopy procentowe i im luźniejsza polityka głównych banków centralnych na całym świecie, tym można się spodziewać wyższych cen metali szlachetnych ze względu na potencjalną inflację i niższą rentowność innych aktywów, takich jak obligacje. Odwrotna sytuacja też jest prawdziwa.
- Dane ekonomiczne. Słabe globalne dane gospodarcze mogą zwiększyć popyt na bezpieczne aktywa, takie jak złoto, i osłabić popyt na bardziej ryzykowne metale napędzane wzrostem, takie jak pallad. Dobre dane gospodarcze mogą osłabić bezpieczne schronienia i wspierać bardziej ryzykowne aktywa.
- Niepewność polityczna. Niepewność polityczna może wpłynąć na apetyt inwestorów na ryzyko i skłonić uczestników rynku do podejmowania większego ryzyka lub zwiększenia bezpieczeństwa. Ponadto niepewność polityczna w regionach metali szlachetnych może zakłócić łańcuch dostaw, zmniejszając podaż i podnosząc ceny.
Oczywiście mogą istnieć inne czynniki wpływające na ceny metali szlachetnych, ale to są najważniejsze.
Ile pieniędzy wydać na inwestycje w metale szlachetne?
Wiesz już, czym są metale szlachetne i dlaczego warto w nie inwestować. Czas zastanowić się nad kolejną kluczową kwestią. Ile pieniędzy wydać na inwestycje w metale szlachetne?
Odpowiedź na to pytanie zależy głównie od trzech czynników osobistych:
- Osobiste możliwości
- Osobiste cele finansowe
- Tolerancja na ryzyko osobiste
Możliwości osobiste mogą być bardzo indywidualne dla różnych inwestorów, więc niemożliwe jest określenie dokładnej kwoty na początek.
Możesz spojrzeć na horyzont inwestycyjny lub czas, w którym niepotrzebnie odkładasz środki. Będzie to zależeć od tego, czy kierujesz się krótkoterminowo, czy długoterminowo. Skumulowane inwestycje (na przykład określona kwota co miesiąc) mogą sprawić, że pozornie niewielkie zyski będą poważne, jeśli chodzi o dłuższe okresy czasu.
Jednocześnie zacznij wyznaczać sobie cele finansowe. Czego będziesz potrzebować w przyszłości? Możesz chcieć kupić dom lub samochód, sfinansować edukację dziecka, zaplanować wakacje za granicą, założyć lub rozwinąć firmę lub nowe przedsięwzięcie lub po prostu mieć wystarczająco dużo pieniędzy po przejściu na emeryturę.
Odpowiedzi na te pytania dadzą Ci wyobrażenie o Twoich celach finansowych.
Kolejnym aspektem, który musisz wziąć pod uwagę, jest Twoja tolerancja na ryzyko lub zdolność do podejmowania ryzyka. Zależy to od takich czynników jak bieżące dochody, oszczędności, wydatki, zobowiązania finansowe oraz odpowiednie zabezpieczenie finansowe życia i zdrowia. Last but not least, ze względu na własny temperament.
Zarówno dłuższe terminy, jak i wyższa stopa zwrotu mogą dać podobne rezultaty. To sprawia, że różne inwestycje są interesujące i odpowiednie do różnych celów.
Jak inwestować w metale szlachetne?
W tej części artykułu przyjrzymy się różnym opcjom inwestowania w metale szlachetne. Każda z tych opcji ma swoje zalety i wady.
Każdy inwestor powinien wybrać odpowiednie dla siebie instrumenty, biorąc pod uwagę jego osobiste możliwości, osobiste cele finansowe i tolerancję ryzyka.
Oto sześć głównych sposobów na dostęp do metali szlachetnych:
- Zakup fizycznych metali szlachetnych
- Akcje spółek wydobywających metale szlachetne
- Fundusze giełdowe na metale szlachetne
- CFD na metale szlachetne
- Kontrakty terminowe na metale szlachetne
- Opcje na metale szlachetne
Porozmawiajmy trochę więcej o każdej z tych opcji.
Kupowanie fizycznych metali szlachetnych
Jeśli chodzi o inwestowanie w metale szlachetne, większość ludzi myśli o kupnie kruszcu, monet, kruszcu, a nawet biżuterii. To zdecydowanie najpopularniejszy sposób takich inwestycji, ale czy są najbardziej odpowiednie i najtańsze?
Zalety fizycznego zakupu metali szlachetnych:
- Fizyczne posiadanie, które inspiruje spokój i pewność inwestora
Wady fizycznego zakupu metali szlachetnych:
- Wysokie prowizje przy kupnie i sprzedaży. Bardzo często opłaty za zakup złota wahają się od 3% do 5% kwoty inwestycji za transakcję. Tak więc, kupując złoto inwestycyjne, a następnie sprzedając je w celu osiągnięcia zysku z inwestycji, zapłacona prowizja może wynieść nawet 6-10% ceny zakupu.
- Opłaty za przechowywanie. Po fizycznym zakupie metali szlachetnych niektórzy decydują się nawet na ich ubezpieczenie lub przechowywanie w skarbcu, co wiąże się z dodatkowymi kosztami.
- Nie ma możliwości określenia dokładnej kwoty inwestycji. Kupując metal szlachetny, należy kupić monetę, sztabkę, sztabkę itp., ale nie mniej.
- Możesz kupować / sprzedawać tylko w godzinach pracy. Handlowcy metali szlachetnych mają godziny pracy i tylko w tym okresie możesz skorzystać ze swojej inwestycji.
Jednak te wady zakupów fizycznych nie powinny zniechęcać Cię do planów inwestycyjnych, ponieważ istnieje kilka alternatyw dla inwestowania w metale szlachetne online, a każdy inwestor może wybrać preferowaną opcję, która odpowiada jego potrzebom.
Akcje spółek metali szlachetnych
Jedna z najpopularniejszych opcji inwestowania online w metale szlachetne związana jest z rynkiem giełdowym – kupowaniem akcji spółek wydobywających metale szlachetne. Firmy te czerpią korzyści z rosnących cen ich produkcji, co w większości przypadków prowadzi do wzrostu ich udziałów.
Zalety:
- Wysoka płynność. Rynki akcji są znacznie bardziej płynne niż fizyczny rynek metali szlachetnych, co daje możliwość uzyskania rzeczywistej ceny rynkowej po niskiej cenie.
- Niskie prowizje i prowizje za zakup akcji (z prowizjami Admiral Markets zaczynają się od 0,02 USD przy minimum 1 USD za transakcję)
- Możesz stworzyć pasywny strumień dochodów, otrzymując dywidendy od firm, w które zainwestowałeś.
- Niższa inwestycja początkowa niż zakup fizycznych metali szlachetnych
- Możliwości dywersyfikacji portfela aktywów
Niedogodności:
- Cena akcji firmy może czasami niedokładnie śledzić cenę metalu szlachetnego.
- Brak fizycznego posiadania metalu szlachetnego
Na liście największych firm wydobywczych mogą znaleźć się tacy giganci jak najwięksi światowi producenci złota Newmont Mining i Barrick Gold, najwięksi kopalnie srebra Pan American Silver i Fresnilo oraz czołowy producent platyny Anglo American Plc.
Fundusze giełdowe metali szlachetnych
Internetową okazją do inwestowania w metale szlachetne, która szybko zyskuje na popularności, jest fundusz giełdowy, który inwestuje bezpośrednio w metale szlachetne lub akcje spółek, które handlują metalami szlachetnymi.
Fundusz ETF to koszyk papierów wartościowych, który można kupować i sprzedawać na odpowiednich giełdach za pośrednictwem pośrednika inwestycyjnego. Te fundusze ETF mogą śledzić wyniki różnych klas aktywów, takich jak indeksy, koszyk akcji lub obligacji, waluty i towary, w tym metale szlachetne.
W ten sposób za pośrednictwem funduszu giełdowego możesz uzyskać dostęp do koszyka akcji spółek zajmujących się metalami szlachetnymi lub śledzić cenę metalu szlachetnego, w który zdecydujesz się zainwestować. W większości przypadków fundusze ETF, które starają się uważnie obserwować cenę rynkową, kupują dla Ciebie metal szlachetny i przechowują go w skarbcu bankowym.
Korzyści z inwestowania w ETF-y metali szlachetnych:
- Większa płynność niż fizyczny zakup metalu szlachetnego
- Redukcja kosztów. Najczęściej opłaty i prowizje są takie same, jak w przypadku handlu akcjami, a kupując jedną akcję, możesz uzyskać dostęp do wielu firm, co zmniejsza koszty.
- Koszty posiadania (w przypadku fizycznych ETF-ów metali szlachetnych) są dzielone między wszystkich inwestorów w ETF, co znacznie je obniża.
- Tworzenie strumienia pasywnej rentowności poprzez otrzymywanie dywidend
- Szybka i łatwa dywersyfikacja portfela
- Niska inwestycja początkowa
Wady inwestowania w ETF-y metali szlachetnych:
- Niektóre fundusze ETF (często te, które inwestują w akcje) mogą nie śledzić dokładnie ceny metalu szlachetnego.
- Brak poczucia fizycznego posiadania metalu szlachetnego
Największym fizycznie posiadanym funduszem ETF na metale szlachetne jest SPDR Gold Trust, który zarządza aktywami o wartości ponad 76 miliardów USD (stan na 8 grudnia 2020 r.).
Kontrakty w przeciwieństwie do metali szlachetnych
Kontrakt na różnicę (CFD) to pochodny instrument finansowy, który jest umową pomiędzy traderem a brokerem w celu wymiany różnicy w cenie składnika aktywów. Ta umowa jest aktywna do momentu jej zamknięcia przez tradera i płatności na jej podstawie są dokonywane za pośrednictwem brokera, a nie faktycznej dostawy aktywów będących przedmiotem obrotu.
W praktyce kontrakty CFD zapewniają inwestorom prawie wszystkie korzyści wynikające z faktycznego inwestowania w instrumenty finansowe, ale bez ich faktycznego posiadania.
Przede wszystkim zwracamy uwagę na zalety handlu kontraktami na różnicę:
- Pozycje krótkie. Jedną z głównych zalet dzisiejszego handlu CFD jest możliwość zajmowania krótkich pozycji. W ten sposób możesz potencjalnie skorzystać zarówno na rosnących, jak i spadających rynkach metali szlachetnych.
- Wykorzystanie dźwigni. Kontrakty CFD pozwalają Ci zarządzać więcej niż tym, co masz na swoim koncie handlowym. Dzieje się to za pomocą dźwigni.
- Możliwość dokonywania transakcji w ciągu dnia lub nawet krócej. Kontrakty CFD pozwalają im korzystać z krótkoterminowych ruchów cen na rynkach metali szlachetnych.
- Łatwy dostęp do rynków globalnych. Łatwy dostęp do wielu instrumentów finansowych, takich jak akcje, obligacje, waluty, towary, kryptowaluty itp. przez wybranego przez Ciebie pośrednika.
- Kontrakty CFD na metale szlachetne działają 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu, co pozwala kupować i sprzedawać o każdej porze dnia.
- Dostępnych jest wiele stylów handlowych
Jak każda inwestycja, kontrakty CFD mają swoje wady:
- Brak własności aktywów bazowych (może to być zaletą dla niektórych inwestorów)
- CFD może być produktem mniej regulowanym, tj. będą oferowane przez nielicencjonowanych brokerów
- Efekt dźwigni może być mieczem obosiecznym. Oznacza to, że oprócz zwiększania potencjalnych zysków, dźwignia finansowa zwiększa również potencjalne straty.
- Opłata za wymianę za utrzymywanie pozycji przez noc.
Kontrakty terminowe na metale szlachetne
Kontrakty terminowe to pochodne instrumenty finansowe, które reprezentują z jednej strony umowę kupna, az drugiej dostawy towaru, w tym przypadku metalu szlachetnego. Kupujący kontrakt futures zobowiązuje się zapłacić, a sprzedający dostarczyć.
W rzeczywistości pierwszy kontrakt terminowy pochodzi z 1851 roku, a surowcem jest kukurydza i jest notowana na Chicago Board of Trade (CBOT). Kontrakty terminowe na metale szlachetne można obecnie handlować za pośrednictwem Chicago Board of Trade.
Zalety:
- Rynek kontraktów terminowych jest znacznie bardziej płynny niż fizyczny rynek metali szlachetnych.
- Podobnie jak inne rozważane opcje, kontrakty futures oferują niższe koszty handlu i inwestowania w metale szlachetne niż zakup fizycznych towarów.
- W przeciwieństwie do kontraktów, kontrakty terminowe nie mają opłat za swap.
- Możliwości dywersyfikacji portfela aktywów
- Kontrakty terminowe na metale szlachetne działają 24 godziny na dobę, 5 dni w tygodniu, co pozwala kupować i sprzedawać o każdej porze dnia.
Niedogodności:
- Jednak kontrakty terminowe wygasają w określonych terminach, co może utrudnić traderowi lub inwestorowi zajęcie dłuższej pozycji.
- Handel kontraktami futures na metale szlachetne może również wymagać dużej początkowej inwestycji, ponieważ kontrakty są zwykle dość duże. Ten problem można rozwiązać za pomocą kontraktów CFD na kontrakty terminowe.
Kolejnym pochodnym instrumentem finansowym umożliwiającym dostęp do metali szlachetnych są opcje. Są mniej popularne niż te wymienione powyżej.
Opcja daje kupującemu prawo, ale nie obowiązek, do kupna (opcja call) lub sprzedaży (opcja put) instrumentu bazowego, którym w naszym przypadku jest metal szlachetny. Transakcja musi zostać zawarta po określonej cenie przed i przed określoną datą w przyszłości.
Opcje takie jak futures wygasają, a cena tych instrumentów pochodnych zależy również od zmienności rynku. Mają jednak zalety, takie jak fakt, że straty są ograniczone do premii, którą zapłaciłeś za opcję, gdy jesteś kupującym.
Dla Twojego bezpieczeństwa stworzyliśmy czarną listę brokerów..